Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
sobota,20 kwietnia
Imienieny:
Agnieszka, Teodor, Czesław
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Przydrożne krzyże i kapliczki
obrazek
W miejscowości Niemścice od wielu lat stawiano przydrożne krzyże i kapliczki. Większość ze znajdujących się we wsi kapliczek ma ponad 50 lat.

Miejscem, w którym najczęściej stawiano tego typu obiekty były:
1) skrzyżowania ważnych szlaków komunikacyjnych;
2) drogi wiodące do kościoła parafialnego w Kurozwękach;
3) droga, która prowadziła na jarmark do pobliskiego Staszowa lub Chmielnika.

Ciekawe są również powody powstawania tego typu kapliczek. Większość z nich to dar dziękczynny mieszkańców Niemścic za ocalone życie swoich bliskich podczas II Wojny Światowej. Inne kapliczki wzniesiono z prośbą do Boga o błogosławieństwo dla swojej rodziny, sąsiadów i mieszkańców rodzinnej miejscowości. Mieszkańcy stawiając krzyże i przydrożne kapliczki dziękowali Bogu za otrzymane łaski i dary. Kapliczki i krzyże stawały się chrześcijańskim powitaniem gości przybyłych do Niemścic, a także stanowiły ostatnie pożegnanie bliskich zmarłych w drodze na cmentarz parafialny.

W Niemścicach znajduje się łącznie osiem przydrożnych krzyży i kapliczek. Każda z nich posiada swoją niesamowitą historię. Poniżej znajduje się krótka informacja o każdej z kapliczek zlokalizowanych w naszej miejscowości.

1) Najstarszą kapliczką znajdującą się w naszej miejscowości jest figurka przy drodze wojewódzkiej nr 765. Figurka ta powstała 114 lat temu, 12 lipca 1902 roku. Jej fundatorami byli: Józef i Wiktoria z Dukałów Kotlarzowie.

2) Kolejna figurka znajdująca się w naszej miejscowości pochodzi z roku 1929, znajduje się ona na posesji Pani Jadwigi Jakóbik. Jej fundatorami byli Katarzyna i Wacław Jakóbikowie.

3) W 1938 roku wykonano na przysiółku Chruścik drewniany krzyż. Jego fundatorem był Antoni Kaczmarczyk.

4) Na przysiółku Zaraź w 1939 roku z inicjatywy Franciszka Pyrka powstała figurka zwieńczona krzyżem. Na kapliczce widnieje napis: „Od powietrza, głodu, ognia i wojny wybaw nas Panie. Bogu na chwałę Zarazianie Dn. 30 V1910 r.”

5) Na posesji Pana Tadeusza Kozła w 1945 roku powstał drewniany krzyż.

6) Kapliczka Matki Boskiej na posesji Państwa Jakóbików powstała w roku 1998. Jej fundatorami byli Anna i Zygmunt Jakóbikowie.

7) Na przysiółku Kaczeńce w roku 2004 postawiono nowy krzyż, który został postawiony w miejscu, w którym dawny proboszcz parafii Kurozwęki ks. Edward Orżanowski zakopał Ewangelię. Fundatorami nowego krzyża byli: Helena Bielec, Kazimiera Krakówka, Krzysztof Krakówka, Eugeniusz Grabka oraz Barbara i Andrzej Suchorowscy.

8) W 1935 roku przy drodze prowadzącej do Kurozwęk powstała drewniana kapliczka. We wnętrzu kapliczki znajdowała się figura Jezusa Frasobliwego. Podczas II Wojny Światowej figura Jezusa Frasobliwego została zniszczona. Przez rzeźbę przeszła kula, która uszkodziła rękę Jezusa. Kapliczkę drewnianą zastąpiono w latach 50 tych XX wieku murowaną. Jej fundatorką była Hipolita Kozieł, mieszkanka Niemścic. Kapliczka powstała w wotum wdzięczności za uratowanie życia syna Hipolity Kozioł – Antoniego Kozieła, który podczas II Wojny Światowej należał do Batalionów Chłopskich (Pan Antoni Kozieł cudem ocalał podczas aresztowań partyzantów przez Niemców). Pracami związanymi z wybudowaniem kapliczki zajął się miejscowy murarz Adam Cichoń. Kamień niezbędny do budowy kapliczki zapewniła rodzina Hipolity Kozioł. Obecnie kapliczka zawiera w swoi wnętrzu figurę Matki Bożej. Po lewej i prawej stronie w kapliczce znajdują się zagłębienia, w których wisiały obrazy świętych. Na dachu wmurowana była pasyjka, po której została tylko podstawka. Brak jest również obrazów. Obecnie kapliczkę otaczają bzy i niewielkie brzózki. Opiekuje się nią pan Kazimierz Kozieł wnuk Hipolity Kozioł.

Autor: Ewa Straszak


GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ