Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
piątek,29 marca
Imienieny:
Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
<POWRÓT
Polany gorczańskie - zmiany przestrzenne
obrazek
Zmiany przestrzenne polan na terenie wsi Harklowa i Knurów na wybranym obszarze na podstawie zdjęć lotniczych z różnych okresów.

Na podstawie zdjęć lotniczych pragniemy drogim czytelnikom przedstawić zmiany zachodzące w ukształtowaniu polan w omawianym terenie na podstawie zebranych przez nas materiałów i przekazanych do zbiorów Sołectwa Harklowa . Zacznijmy od omówienia zbiorów cząstkowych zdjęć lotniczych jakie posiadamy (ciągle zabiegamy o powiększenie tego zasobu ) . Najstarsze zdjęcie jakie mamy to wykonane przez Niemców w 1944 , uzyskaliśmy je dzięki uprzejmości Pana dr. Dawida Golika z Instytutu Pamięci Narodowej z jego prywatnych zbiorów , niestety obejmuje ono tylko obszar wschodniej i centralnej części wsi Knurów . Obecnie zabiegamy o te same fotografie obejmujące pozostały fragment Knurowa oraz całość Harklowej , jesteśmy dobrej myśli i liczymy , że uda się je uzyskać. Pozostałe zdjęcia z 1954 , 1974 , 1987 i 1997 roku uzyskaliśmy dzięki uprzejmości Dyrekcji Gorczańskiego Parku Narodowego—także one nie obejmują całości obszaru naszych zainteresowań i niestety są znacznie gorsze jakościowo od niemieckich z 1944 co nie pozwala dostrzec wielu szczegółów . Zdjęcie z 1954 roku przedstawia teren od Koszar Harklowskich na północ , to z 1974 roku od osiedla Na Potoku na północ , a fotografia z 1987 roku tylko „zahacza” o północne granice Harklowej i obejmuje rejon Piekła i polanki w okolicy. Natomiast zdjęcia z 1997 roku wykonane są w podczerwieni w doskonałej jakości pozwalającej dostrzec szczegółów , wadą ich jest niewielki zasięg obejmujący obszar na północ od Koszarów Harklowskich (niestety ich samych nie obejmują) całość grzbietu Na Groniu i wszystko na północ od niego . Obecnie podejmujemy starania o uzyskanie dostępu do zbiorów zdjęć lotniczych znajdujących się w zasobach Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii , niestety to proces długotrwały wiec w najbliższym czasie nie ma co liczyć na efekty.
Tutaj warto powiedzieć co ze zbiorami zdjęć lotniczych po ich opracowaniu Sołectwo zrobi . Docelowo wszystkie zgromadzone materiały będą przekazane do Biblioteki Publicznej w Harklowej i do Szkoły Podstawowej w Harklowej , ażeby każdy mieszkaniec miał możliwość zapoznania się z nimi , najprawdopodobniej zostaną zrobione zdjęcia w dużym powiększeniu (forma banneru ) i przekazane do wyżej wymienionych placówek . Jeśli instytucje z okolicznych wiosek zgłoszą chęć uzyskania tych materiałów , to oczywiście zostaną im przekazane po wcześniejszych uzgodnieniach.
Co do samych zdjęć to można zwrócić uwagę , że zachodzą pewne różnice wizualne w umiejscowieniu poszczególnych polan , wynika to z kilku czynników . Po pierwsze kąt z jakiego zdjęcie zrobiono , po drugie pora dnia ( padanie cienia z drzew sprawia wrażenie „zmniejszenia” polany ) , nachylenie stoku (czy fotografia zrobiona jest od przodu, czy z boku stoku) . Pomimo tych niedogodności bardzo łatwo dostrzec , to o co nam chodzi , czyli zmiany obszarowe łąk uprawnych oraz regresji lasu prowadzącego do zaniku hal.
Wybraliśmy dwa obszary , jeden znajdujący się na obszarze administracyjnym wsi Knurów , drugi z obszaru Harklowej . Fotografie uwidaczniają zarówno różnice w wyglądzie polan, tempo ich zarastania . Pewnym zaskoczeniem jest to , że wcale nie najmniejsze polanki zarastają jako pierwsze , za przykład niech służy Polana Bryjcokowa, która w niewielkim stopniu się zmieniła przez ostatnie 70 lat , ale często te wielkie hale uległy całkowitemu zanikowi . Proszę obejrzeć zdjęcia i samemu dokonać porównania.

Żeby te prace były pełniejsze i bogatsze o informacje zwracamy się do czytelników z prośbą o użyczenie starych rodzinnych fotografii ze zbiorów rodzinnych wykonanych na polanach harklowskich i knurowskich , bo o ile staramy się dotrzeć do zdjęć z archiwów państwowych , to prywatne fotografie możemy uzyskać tylko dzięki Państwa pomocy i dobrej woli. Te materiały w całości po opracowaniu zostaną przekazane dla dobra i pamięci społeczności lokalnej , w szczególności dla młodszych pokoleń , które już nie będą miały innej okazji oglądać dziedzictwa swoich dziadów .
Kolejna sprawa to opisy polan– opieramy się na tym czym dysponujemy , jeśli ktoś z Państwa wie o jakiś historiach związanych z omawianymi tematami , zna inne nazwy dla danej polanki , lub wie coś co warto by zachować w formie pisemnej prosimy o kontakt z Grzegorzem Gurosiem , Andrzejem Zajączkowskim lub Oskarem Łapsą . Takie informacje ubogacają naszą zbiorową pamięć i sprawiają że artykuł jest ciekawszy.
Ostatnia sprawa , to poszukujemy osoby z Knurowa która mogła by z nami konsultować kwestie dotyczące zagadnień związanych z tą wsią . Serdecznie zapraszamy do współpracy.

Oskar Łapsa, marzec 2018 r.

Zdjęcia (pierwsze trzy) z 1954 roku , 1974 roku , 2015 roku . Cyframi oznaczone polany, m.in.:
1.Polana Solnisko
2.Polana Cyrwusowa
3.Polana Mitańcyna
4.Polana Rusinowa
5.Polana Bukowina Wojciechowa
6.Polana Bukowina Mitańcyno
7.Polana Galarewicowo
8.Polana Niemcowo

Zdjęcia (4-7) z 1944 , 1954 , 1974 oraz 2015 Numerami oznaczone :
1-Polana Budzowa
2– Polana Studzieńsko na Młakach
3-Polana Bryjcokowa
4 - Polana Kosorek Młynarzki
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ