Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
wtorek,23 kwietnia
Imienieny:
Jerzy, Wojciech
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Historia
obrazek

Wieś znajduje się we wschodniej części gminy Kępno, ok. 4 km od miasta Kępna. Wieś leży byłej drodze krajowej nr 8 na trasie Wrocław-Warszawa. W dawniejszych dokumentach także Olschowa, Olszowo, wieś kościelna.
Pierwsza wzmianka o wiosce pochodzi z 1266 roku, wtedy to miejscowość oddawała dziesięcinę biskupowi wrocławskiemu. W 1360 roku oddała w dożywocie Stefanowi Gromassy, kanonikowi poznańskiemu przez Przecława biskupa wrocławskiego.W ciągu wieku często zmieniali się właściciele majątku ziemskiego. W kolejnych latach byli nimi: w XIV wieku komes Stogniew z rodu Olszów, w 1404 roku Maćko Jeleń Olszewski, w 1439 roku Marcin Jeleń z Olszowy, w 1473 roku Jan Czarnecki, w 1493 roku Adam z Olszowy, w 1684 roku Marcin z Olszowy, w 1797 roku Jędrzej Siewierski, w 1848 roku Józef Chrzanowski, w II połowie XIX wieku Józef Daszkiewicz, w latach 1912-1945 Witold Daszkiewicz, podczas II wojny światowej Niemiec-Baltendeutscher.
Do ciekawych miejsc i zabytków należy kościół oraz obszary dworskie, których na terenie Olszowy były trzy.
Kościół w Olszowie mimo szczupłych rozmiarów należy do niewielu kościołów drewnianych budowanych w formie krzyża. Naokoło kościoła rozkładają swe konary stare lipy i wiązy, z których jeden naprzeciw głównej bramy kościoła liczący kilkaset lat należy do najpiękniejszych drzew w powiecie kępińskim a może na kresach południowych Wielkopolski.
Najstarszym dokumentem w archiwum parafialnym jest odpis dokumentu fundacyjnego z 1659 roku dokonany przez Jana Szyszkowskiego i żonę jego Jadwigę z Zarembów.
Księgi kościelne sięgają do roku 1811. Dawniejsze bowiem spłonęły wraz z plebanią wskutek pożaru w tymże roku. (więcej informacji na temat kościoła w zakładce Zabytki i atrakcje).
Włości Olszowy przechodziły kolejno w różne ręce. Pierwotnie po Olszowskich, po których niema żadnych pamiątek, dzierżyli je, jak wynika z fundacji i pomników nagrobnych, Osińscy, Siewierscy i Chrzanowscy.
Mieszkańcy aktywnie uczestniczyli w walkach o odzyskanie niepodległości. 21 czerwca 1919 r. o 12 w nocy internowali Niemcy właściciela dóbr p. Witolda Daszkiewicza i kierownika szkoły p. Wybieralskiego i wywieźli ich jako zakładników, razem z 17-oma innymi jeszcze, do Neuhammer za Żaganiem, skąd powrócili dopiero 7 sierpnia 1919 roku. Na cmentarzu koło kościoła znajduje się dawny grobowiec, gdzie pochowany jest właściciel Olszowy, Józef Chrzanowski, oficer wojsk polskich, ułan z pułku ,,dzieci warszawskich”.
Na terenie wsi działa wiele organizacji min. jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, Koło Gospodyń Wiejskich, Ludowy zespół Sportowy.
Na terenie wsi znajduje się Szkoła Podstawowa oraz malownicze dworki.
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ