Kamienne zadośćuczynienie
Często spotykane na Śląsku krzyże i kapliczki pokutne, stawiane w przeszłości przez zbrodniarzy jako dowód zadośćuczynienia za popełnione czyny, w Wielkopolsce są bardzo rzadkie. Jeden z takich obiektów znajdował się w sadzie kilkadziesiąt metrów od ruchliwej szosy krajowej nr 5 na skrzyżowaniu z drogą do Starych Oborzysk.
Kapliczka ma wysokość 2,65 m i składa się z dwóch części wyciosanych z szarego piaskowca. Na górnym członie widnieje krucyfiks, a poniżej napis częściowo po niemiecku, częściowo po polsku i łacinie, który brzmi: "Chrystus jest moim życiem, śmierć jest moją nagrodą, mordowannie [!] dnia 2 kwietnia 1597".
Dzięki publikacji ks. Zygmunta Ciepluchy, przedwojennego proboszcza z Oborzysk, wiemy, że w owym roku jakiś człowiek wpadł do kawczyńskiej karczmy i oświadczył, iż zabił czaplę. Okazało się, że nie chodziło o ptaka, tylko o człowieka - burmistrza Poznania Stanisława Czaplę. Prawdopodobnym powodem morderstwa były porachunki na tle spadkowym.
Udanym pomysłem było przeniesienie i odremontowanie kamienia pokutnego znajdującego się na terenie Oborzysk. Dzięki staraniom sołtysa, wspólnie z konserwatorem zabytków i władzami gminy znaleziono nowe i bardziej bezpieczne miejsce.
Kamienny słup pokutny z XVI wieku, który w ramach I etapu prac konserwatorskich w roku 2011 przeniesiono z prywatnej działki położonej przy drodze krajowej nr 5 Poznań – Wrocław. Kamień osadzono w centralnym miejscu skweru głównego wsi Stare Oborzyska. W 2013 roku przystąpiono do realizacji II etapu prac konserwatorskich polegających na renowacji obelisku.
Całkowita wartość prac wyniosła 21.459,00 zł, z czego 13.957,60 zł stanowi dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
O otoczenie wokół kamienia zadbali mieszkańcy wioski. Uporządkowali teren, posiali trawę, posadzili krzewy. Ustawiono wokół skwerku ławeczki wykonane przez mieszkańców. Zamontowano lampę oświetlającą kamień nocą. Każdego roku na wiosnę i jesienią przeprowadzane są prace porządkowe przez małych i dużych.
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz
UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ