Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
sobota,20 kwietnia
Imienieny:
Agnieszka, Teodor, Czesław
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Krzyże we wsi
obrazek
Krzyż koło "szkoły" tzw. "Od bzu"

Krzyż w Babkowicach na skraju wsi, koło szkoły, zaistniał dawno temu. Nie pamiętają tego wydarzenia, nawet z opowiadań dziadkowie. Powodem postawienia Krzyża na początku wsi była ochrona przed chorobami i innymi nieszczęściami. W czasie wojny Krzyż został ścięty przez Niemców mieszkających w Gumienicach. Zrobiono z niego dyszel do koni, który zamocowano przy kieracie. Któregoś dnia zerwał się koń i dyszel pękł, który Niemcowi połamał nogi. W miejscu gdzie stał Krzyż przez całe lata rosły bzy sięgające kilkunastu metrów. W latach siedemdziesiątych tutejsi rolnicy, wraz z panem Józefem Krajką, postawili Krzyż wśród bzów. Był to ten sam Krzyż, który stał na polu pana Krajki. Tam postawiono nowy Krzyż. Z czasem krzak bzu robił się coraz rzadszy. W 1997 roku pan Józef Krajka postanowił wkopać nowy Krzyż. Ufundował dębowy - nowy z pięknym, białym wizerunkiem Pana Jezusa. Prace stolarskie powierzył panu Józefowi Normanowi z Babkowic. W dniu,w którym wracała pielgrzymka z Borku to jest 2 lipca, zgromadziła się cała wieś przy nowym Krzyżu. Dnia 2 lipca 1997 roku Ksiądz Proboszcz Zenon Półrolniczak, poświęcił Krzyż. Opiekę nad Krzyżem sprawuje rodzina Państwa Krajków i Dułaczy.

Opracowała Joanna Gulcz

Krzyż na Hubach

Postawili go małżonkowie Teofila i Filip Krzyżyńscy w 1894 roku. Uroczystego poświęcenia dokonał Ksiądz Proboszcz Jarachowski i Wikariusz Kopeć. Stał, aż do 1940 roku. Niemcy kazali go usunąć, a Polacy wykopawszy go, zawieźli na cmentarz. Po wojnie przywieźli go z powrotem na to samo miejsce. Opiekowali się nim Państwo Magdalena i Stanisław Krzyżyńscy aż do roku 1975. Przetrwał on 81 lat. W maju 1975 roku postawiony został nowy Krzyż przez gospodarzy Mariannę i Władysława Waścińskich. Poświęcony był przez Księdza Proboszcza Stanisława Karczmarka i Księdza Wikariusza Rena. Stał tylko 23 lata. Następny Krzyż został postawiony przez następujące rodziny z Hub Babkowickich: Państwa: Wierzyków, Filipiaków, Waścińskich, Wachowiaków, Markowskich i Maciejaków. Poświęcony został 2 lipca 1998 roku przez Wikariusza Księdza Roberta Ławniczaka.

Opracowała Joanna Gulcz

Krzyż przy polu Państwa Dułaczów

Krzyż w lasku cholerycznym
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ