Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
piątek,19 kwietnia
Imienieny:
Adolf, Leon, Tymon
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Św. Krzyże
obrazek
Na Świerczu znajduje sie kilka przydroznych krzyży..
Przy ul. Studnitza 19 w Świerczu stoi przydrożny krzyż ufundowany w latach międzywojennych przez rodzinę Skiba. Byli to ewangelicy o głębokiej pobożności i religijności i to było powodem donacji tego krzyża. Byli też jednymi z największych gospodarzy w Świerczu. Posiadali ponad 100 morgów pola. Po wyjeździe na stałe do Niemiec przepisali się na nazwisko Scholl. Drewniany krzyż ich fundacji został w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych wymieniony na nowy i poświęcony przez ks. Proboszcza Antoniego Kaleję.
Krzyż, który stoi na skrzyżowaniu ulic Studnitza, Częstochowska i Broniecka został ufundowany w 1927 r. przez rodzinę Bieniek zamieszkującą na Świerczu. Rodzinę tę charakteryzuje głęboki rys pobożności. Nic więc dziwnego, że zrodziło się w niej powołanie kapłańskie. Z tej właśnie rodziny wywodził się katowicki biskup sufragan Juliusz Bieniek, konsekrowany 25 kwietnia 1937 r. Głęboka religijność całej rodziny znalazła odbicie w donacji krzyża stojącego na rozstaju dróg. Cokół tego krzyża jest wymurowany z cegły, otynkowany i pomalowany. Tuż pod nasadą krzyża jest wymurowana mała nisza, w której umieszczono figurkę Matki Bożej. Na metalowej obejmie zabezpieczającej figurkę przed wypadnięciem z niszy umieszczono napis „Ave Maria”. Całość jest zwieńczona betonowym krzyżem, na którym umocowany jest mały korpus Chrystusa. Krzyż wykonał przedwojenny oleski kamieniarz Knossalla. Krzyż wielokrotnie ulegał zniszczeniu przez samochody wypadające z drogi, mieszkańcy jednak się o niego troszczą i za każdym razem naprawiają jego zniszczenia, m.in. do napraw przyczynia się pan Nowak z Kolonii Świercze.
W Świerczu-Kolonii jest ustawiony krzyż na polu Antoniego Pawelczyka przy ul. Bronieckiej 8, obok zabudowań gospodarczych Alfreda Prochoty. Historia głosi, że na tym polu koń zabił pracującego tam gospodarza. Jednak dokładnych okoliczności tego wydarzenia nikt z okolicznych mieszkańców nie pamięta. Na murowanej podstawie krzyża wybite są trzy daty: 1853, 1920 i 1960. Rok 1853 sugeruje czas ustawienia tego krzyża, rok 19290 to raczej data wymiany drewnianych części krzyża; natomiast rok 1960 upamiętnia gruntow3ną jego restaurację. W dwustopniowym cokole wykonanym z kamienia, w górnej jego części wymurowano maryjną kapliczkę. W tej zabezpieczonej szybą malutkiej wnęce została umieszczona figurka Matki Boskiej Niepokalanej. Ofiarodawczynią tej figurki była Marta Pawelczyk, siostra właściciela pola, na którym jest ustawiony ten krzyż. Po zakończonej renowacji tego krzyża w 1960 r. poświęcił go oleski wikariusz ks. Wojciech Mężyk.
Drugi krzyż w Świerczu- Kolonii stoi przy ul. Bronieckiej 14 na polu rodziny Skowronek. Krzyż ten upamiętnia tragiczną śmierć jednego z tutejszych gospodarzy. W mroźną noc, wracając do domu, w tym właśnie miejscu zasłabł, zamarzł, a rankiem znaleziono go martwego. Inni doszukują się przyczyny ufundowania tego krzyża w wyjątkowej pobożności rodziny Skowronek, na której polu został on ustawiony na początku XX w. Krzyż ten był najpierw drewniany, ale w 1965 r. został on gruntownie przebudowany. Jako podstawę dla niego wzniesiono dwupoziomowy cokół. W górnej części cokołu wymurowano kapliczkę mieszczącą figurkę Matko Bożej. Na szczycie umieszczono drewniany krzyż. Tak odrestaurowany krzyż poświęcił w czasie kolędy w 1965 r. ks. wikariusz Reinhold Gallus.
Płaskorzeźba umieszczona w drzewie na wyjeździe z posesji od państwa Kus, umieścił ją tam przyjaciel rodziny, który twierdził iż jest to najbardziej odpowiednie dla niej miejsce.
"Z dziejów parafii Olesno" Ks. Waldemar Klinger
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ