Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
czwartek,28 marca
Imienieny:
Aniela, Sykstus, Joanna
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Warto odwiedzić !
obrazek


Park im. ks. prof. Stanisława Pisarka

Zielone drzewa, strumyk, kolorowe kwiaty, plac zabaw dla dzieci i liczne ławeczki - tak wyglada park znajdujący się w centum Pawłowic. Na codzień to doskonałe miejsce odpoczynku, w okresie letnim, co niedzielę odbywają się tam koncerty.

Atrakcją parku jest strumyk wijący się wśród starych drzew i zielonej trawy, w korycie zbudowanym z gładkich kamieni. Woda wypływa z fontanny i spadając trzema kaskadami dostaje się do strumyczka. Dodatkową atrakcją jest podświetlany głaz umieszczony w jednym ze zbiorników. Nocą zamontowane oświetlenie sprawia, że opływająca głaz woda mieni się kolorami. Woda w strumyku jest filtrowana, dzięki temu dzieci mogą spokojnie, w ciepłe słoneczne dni, bezpiecznie zanurzyć ręce w chłodnym strumyku.


Kapliczki i krzyże przydrożne

Kapliczki – architektoniczne perełki, pełne uroku pamiątki, powstałe z potrzeby serca i pobożności, w trosce o przyszłość tę doczesną i tę ostateczną wielu pokoleń rodzin i wiejskich społeczności. Jako zabytki sakralne odgrywają one ważną rolę w krajobrazie kulturowym polskiej wsi. Otaczane szacunkiem i opieką dbających o nie mieszkańców i naszych, skupionych w gminie Pawłowice miejscowości, zdołały przetrwać ciężkie czasy okupacji hitlerowskiej i stalinizmu. Fundowane przez osoby prywatne, rodziny i mieszkańców stanowiły często formę podziękowania, a to za uzdrowienie z ciężkiej choroby, a to za cudowne ocalenie, a także zadośćuczynienia za wyrządzone krzywdy. Od tych najskromniejszych, zawieszanych na drzewach obrazków, po te w formie niewielkich budyneczków, ukrywających w swych wnętrzach nierzadko cenne figury świętych – napotykamy je przy drogach, w ogrodach, na placach, ale także na leśnych polanach. [..] Każdej z nich towarzyszy historia, która mogłaby stać się kanwą opowieści o ludzkich namiętnościach, nadziejach, potrzebie poczucia bezpieczeństwa i pragnieniu dobrego życia, które zasługiwałoby na uznanie na tym i na tamtym świecie. Zatrzymujący się przed kapliczką na rozstajnych drogach wędrowcy często pytali, którędy iść, by dojść do celu.
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ