Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
piątek,29 marca
Imienieny:
Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Zabytki
obrazek
W naszej miejscowości, niestety, pozostało niewiele materialnych obiektów, zaświadczających o jej przeszłości. Jedną z dostępnych jeszcze "atrakcji turystycznych" jest zespół dworski, który składa się z XIX - wiecznego pałacu i parku zieleni ze stawem. W drzewostanie parku znaleźć można kilka okazów lip drobnolistnych.
W miejscu, gdzie przed II wojną światową stała cerkiew greko-katolicka, znajduje się obelisk, usytuowany na krypcie grobowej rodziny Białoskórskich, fundatorów rozebranej świątyni.
W środku wsi położony jest mały cmentarz grzebalny związany z istniejąca niegdyś parafią obrządku wschodniego. Obelisk i cmentarz wymagają prac konserwatorskich.
Jednak każdy turysta, który przybędzie w nasze strony, czasu tu spędzonego nie będzie uważał za stracony, ponieważ będzie się mógł delektować atrakcjami pobliskiego Horodła (siedziba naszej gminy), Strzyżowa, czy oddalonego o 12 km Hrubieszowa.
W Horodle zobaczyć można:
- zabytkowy, podominikański kościół, który wzniesiony jest w stylu późnego baroku; obok kościoła znajduje się drewniana, XIX - wieczna dzwonnica;
- neo-unicka cerkiew, z przepięknym ikonostasem przywiezionym do Horodła z Maciejowa za Bugiem;
- drewniany kościół polsko -katolicki, zbudowany w 1933 roku;
- Wały Jagiellońskie z wyraźnie zarysowanym grodziskiem, na którym stał zamek, w którym podpisano akt unii polsko - litewskiej z roku 1413;
- Kopiec Unii Horodelskiej, usypany w 1861 roku przez uczestników manifestacji przeprowadzonej z okazji 448 rocznicy podpisania unii;
- szpaler około 20 lip drobnolistnych przy drodze obok Wałów Jagiellońskich;
- dwa lwy z białego piaskowca stojące w horodelskim parku, które niegdyś zdobiły pałac w pobliskiej Wieniawce.
Pobliski Hrubieszów posiada także wiele atrakcji turystycznych, spośród których, dla zachęty wymienię cerkiew prawosławną z trzynastoma kopułami.
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ