Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
czwartek,28 marca
Imienieny:
Aniela, Sykstus, Joanna
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
<POWRÓT
Park Krajobrazowy im. gen. Dezyderego Chłapowskiego
obrazek
Sołectwo Wyskoć znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego. Park ten niemal w całości mieści się na Nizinie Kościańskiej. Został utworzony w 1992 roku i liczy 17 323, 21 ha. Celem ochrony jest zachowanie unikatowego, historycznego krajobrazu rolniczego z siecią zadrzewień śródpolnych, ukształtowanego niemal 200 lat temu przez generała Dezyderego Chłapowskiego. Na tym terenie występuje bardzo duże bogactwo roślin, zwierząt i grzybów, a wszystko głównie dzięki dużej różnorodności ekosystemów tworzących krajobraz: pól, łąk, bagien i torfianek, drobnych oczek śródpolnych, przydroży i oczywiście różnego rodzaju zadrzewień, przeplatających się wzajemnie i często połączonych tak zwanymi korytarzami ekologicznymi. Dotąd w parku zanotowano blisko 700 gatunków grzybów, wśród nich 19 bardzo rzadkich i chronionych, na przykład ozorek dębowy, żagwica listkowata, kilka gatunków gwiazdoszy. W parku występuje także 900 gatunków roślin naczyniowych, w tym gatunki rzadkie i chronione. Należą do nich między innymi: podejźrzon marunowy, podkolan biały, starodub łąkowy, goździk pyszny i listera jajowata. Wśród bezkręgowców dominują owady, a co szczególnie ważne, wiele spośród nich reprezentuje gatunki drapieżne i pasożytnicze – sprzymierzeńców rolnika. Najliczniejsze grupy to chrząszcze, motyle, muchówki i błonkówki. Każda z nich szacowana jest na około 700 gatunków. Wśród owadów stwierdzono również wiele gatunków bardzo rzadkich (duża błonkówka – smukwa kosmata – z Polskiej czerwonej księgi zwierząt), chronionych i ginących (na przykład kwietnica okazała, ciołek matowy).
Zwierzęta kręgowe są również bogato reprezentowane, w tym najliczniej ptaki (130 gatunków lęgowych). Licznie występuje żuraw, łabędź niemy (podczas przelotów również łabędź krzykliwy), kruk, kuropatwa, potrzeszcz, ortolan i gąsiorek. W drobnych zbiornikach wodnych i ciekach doliczono się 12 gatunków płazów, w tym kumaka nizinnego i traszki grzebieniastej. Stwierdzono również występowanie 40 gatunków ssaków (w tym aż 13 gatunków nietoperzy), a ich liczba stale rośnie za sprawą często niechcianych przybyszów takich jak jenot, szop pracz, norka amerykańska czy nawet daniel i muflon.
Na terenie parku wytyczono 4 szlaki piesze, 10 szlaków rowerowych, a także 3 ścieżki dydaktyczne i 2 szlaki konne. Przez teren parku przebiega także fragment Wielkopolskiej Drogi Świętego Jakuba. Park znajduje się również na trasie szlaku Podróże z Panem Tadeuszem.
Krótkie przedstawienie tego parku pomoże nam docenić, w jak pięknym krajobrazie mieszkamy. Otaczają nas łąki z bujnymi kwiatami, pola oprawne, lasy pełne ptaków i zwierząt. Jakże miło jest w wiosenne, słoneczne popołudnie spacerować po takich terenach, nasłuchując śpiewu ptaków i wdychając świeże, wiejskie powietrze. Znajdujemy się również na terenie rezerwatu „Rów Wyskoć”. Myślę, że każdy niejednokrotnie przebywał w tym miejscu. Jest to ostoja ptactwa wodnego, gdzie spotkać możemy m.in. żurawie, bąki, rycyki, wodniczki i remizy a na podmokłych łąkach rosną rzadkie rośliny, m.in. gnidosz błotny, szczaw błotny, osoka aloesowata, storczyk krwisty czy fiołek mokradłowy. Nie każdy z nas wie, że przez nasze tereny przebiega ścieżka dydaktyczna „W Cieniu Robinii”. Obejmuje ona najciekawsze przyrodnicze miejsca, gatunki drzew i ptaków. Powinniśmy być zachwyceni z walorów kulturowych i przyrodniczych naszego sołectwa.

GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ