Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
piątek,26 kwietnia
Imienieny:
Maria, Marcelina, Marzena
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
O sołectwie
obrazek
Wieś Krzykosy jest położona we wschodniej Wielkopolsce, w zachodniej części gminy Kłodawa. Gmina Kłodawa jest położona w powiecie kolskim, wzdłuż drogi krajowej nr 92 Warszawa - Poznań. Teren gminy należy do Wysoczyzny Kłodawskiej. Wysoczyznę w tym rejonie stanowią następujące subregiony: Równina Kęcerzyńska, Przedeczańska, Kłodawska i Basen Rgielewski. Równina Kłodawska położona jest południowej części gminy. Basen Rgielewski stanowi wschodni odcinek biegu rzeki Rgielewki, która od wschodu wcina się pomiędzy Równinę Kłodawską i Przedeczańską.
Omawiany obszar sołectwa Krzykosy znajduje się w zalewie rzeki Rgielewki. Zlewnia ta wchodzi w skład obszaru Warty i Odry środkowej. Rgielewka Przepływa łukiem z południowego wschodu przez Kłodawe na południowy zachód, przy czym Krzykosy SA położone w zachodniej części Gminy Kłodawa, w bezpośredniej granicy z zaprzyjaźnioną Gminą Grzegorzew.
Miejscowość jest zagospodarowana typowa zabudową zagrodowa, tylko we wsi zabudowania są położone wzdłuż głównej drogi, natomiast głębiej gospodarstwa są od siebie oddalone polami uprawnymi.



Ponadto o sołectwie:

„Wieś Krzykosy leży w województwie wielkopolskim w powiecie kolskim i jest zamieszkała przez ok. 300 osób. Jest tu ok. 90 domostw. W XIV wieku Krzykosy należały do starostwa w Poznaniu. Przed I wojną światową Krzykosy były siedzibą gminy.

Okoliczne lasy i łąki zamieszkują sarny, lisy, zające, kuropatwy, bażanty i bociany oraz inni przedstawiciele fauny. Krzykosy to wieś typowo rolnicza ( uprawa zbóż, rzepaku, facelii, produkcja mleka), część ludności pracuje zawodowo w okolicznych instytucjach, zakładach i przedsiębiorstwach.

* Co jest dla nas ważne ?
-Integracja między mieszkańcami, oparta na zaangażowaniu w sprawy wsi i wspólnym spędzaniu czasu,
-Poczucie wspólnej przynależności, oparte na wspólnej odpowiedzialności,
-Troska o dzieci, polegająca na organizacji zajęć dla dzieci zamieszkałych lub goszczących w Krzykosach,
-Dbałość o wygląd wsi, polegająca m.in. na starannym zagospodarowaniu odpadów i nasadzaniu drzew.”

W: Kamiński,B.(2014). Fundusz w działaniu. Wyzwania i recepty. Konin: Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ