Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
sobota,27 kwietnia
Imienieny:
Felicja, Teofil, Zyta
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Wiatrak
obrazek
Wiatrak składa się z trzech kondygnacji. Liczy 14 m wysokości, ze śmigłami prawie 19 m . Część parterowa nie jest używana. Znajdują się tu sztember, podwaliny, zastrzały, czyli podstawa. Tak wysoki budynek nie posiada fundamentu. Po prostu leży na kamieniach, wkopanych w ziemię. Kamienie wyznaczają kierunki północ – południe oraz wschód – zachód. W tej części przechowuje się płachy, które zapina się na śmigi. Skrzydła wiatraka, w zależności od natężenie wiatru, są wypełnione w całości, albo tylko w części. Zapierzone w liczą 60 m2 powierzchni.
Na pierwsze piętro prowadzą zewnętrzne schody. To piętro, gdzie młynarz odbiera mąkę. Tu znajdują się zsypy, do których podczepia się worki na mąkę, spadająca przez nie z wyższej kondygnacji, spod kamieni młyńskich. Na tej kondygnacji znajduje się również przekładnia, która przenosi obroty – napęd na kamienie młyńskie.

Drugie piętro to piętro zbożowe. Worki ze zbożem na drugie piętro wciąga się na zewnątrz wiatraka. Można to uczynić za pomocą windy, wykorzystującej skrzydłowy i jego obroty, gdy wiatrak się obraca. Jeżeli wiatrak jest w stanie spoczynku, gdy nie ma wiatru, młynarz wciąga ręcznie za pomocą specjalnego kołowrotka. Ponad kamieniami znajdują się specjalne zasypy, do nich wsypuje się zawartość całego worka. Drgania przy pracy młyna powodują, stopniowo ziarna zboża spadają na kamienie. Wiatrak w Bierzgłowie posiada dwa złożenia kamieni, czyli cztery kamienie. Jedno złożenie do mielenia mąki, drugie do mielenia na śrut.
Wiele elementów starych podczas obudowy zostało użytych ponownie: sztenber, zastrzały, koło paleczne, kamienie młyńskie. Tylko elementy konstrukcji są całkowicie wymienione. Wiatrak ma być używany w celach edukacyjnych.
Po odnowieniu został uroczyście poświęcony 7 maja 2011 przez ks. biskupa Andrzeja Suskiego. Wstęgę upleciony warkocz słomy, za pomocą sierpów przecięli biskup Andrzej, Marszałek Województwa Kujawsko–Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezes WFOŚ Emilia Kawka - Patek, Wójt Gminy Łubianka Jerzy Zająkała, Starosta Toruński.
Wiatrak nosi imię Jan Paweł.

(za: parafiawbierzglowie.pl)
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ