Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
piątek,26 kwietnia
Imienieny:
Maria, Marcelina, Marzena
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Ochotnicza Straż Pożarna
obrazek
Ochotnicza Straż Pożarna


Straż Pożarna w Przegędzy została utworzona w lipcu 1909 r. przez Emanuela Mendlę. Pierwszą drużynę tworzyło 12 strażaków – Augustyn Fojcik, Teodor Fojcik, Karol Fojcik, Wincenty Ciemięga Wincenty Michalski, Wincenty Palarz, Jan Kaczmarczyk, Teodor Piontek, Wincenty Surma, Konstanty Prudel, Robert Piontek, Robert Rojek, Robert Michalski . Dysponowali oni czterokołową ręczną sikawką i drobnym sprzętem przeciwpożarowym. Jednostka zawiesiła swoją działalność na czas I wojny światowej, a jej reaktywacja nastąpiła po okresie powstań śląskich i plebiscytu. W 1922 r. wybrano nowego komendanta, którym przez okres 11 lat był Roman Szydło. W 1933 r. prezesem przegędzkiej OSP został Antoni Smolnik, zaś naczelnikiem Franciszek Kuśka. Jednostka liczyła wówczas 40 członków. W okresie międzywojennym przy przegędzkiej OSP działała także 12-osobowa orkiestra dęta. Inicjatorem jej powstania oraz dyrygentem był Franciszek Kuśka. W czasie II wojny światowej funkcję komendanta jednostki pełnił Wilhelm Piontek. W 1947 r. na stanowisko prezesa został powołany Ryszard Michalik, którego w trzy lata później zastąpił Alfons Mendla. Wtedy też podjęto decyzję o budowie nowej remizy, której uroczyste oddanie do użytku miało miejsce w 1959 r. Wówczas jednostka obchodziła jubileusz 50. istnienia. Nawiązując do przedwojennych tradycji w latach 70. XX wieku przegędzcy strażacy założyli 7-osobowy zespół muzyczny. W 1978 r. jednostkę włączono w skład II Kompanii Obwodowej I Batalionu Pożarniczego, działającego przy Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Katowicach.
W 1983 r. przegędzka OSP obchodziła jubileusz setnej rocznicy urodzin swojego założyciela. Wtedy też otwarto tutaj Izbę Tradycji. W rok później – z okazji 75. istnienia – jednostka otrzymała własny sztandar. W 1995 r. – decyzją Zarządu Głównego Związku OSP RP w Warszawie – został on udekorowany złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa. W 1996 r. prezesem OSP Przepędza został Erwin Kuśka, a naczelnikiem Ireneusz Kuśka.

Anna Gudzik


Na przełomie roku 2005-2006 spełniło się marzenie wszystkich strażaków z Przegędzy. Otrzymaliśmy nowy
samochód ratowniczo-gaśniczy Ford Transit,który służy nam do dnia dzisiejszego.Uroczystego poświęcenia tego
samochodu dokonał w Maju 2006 roku ks.Proboszcz H.Pawlica,a władze samorządowe Czerwionki-Leszczyn przekazały nam do niego kluczyki.
W roku 2009 jednostka nasza obchodziła jubileusz 100-lecia istnienia.Po mszy św. w naszym kościele w asyście pocztów sztandarowych wszystkich jednostek Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny oraz zaproszonych gości udaliśmy się na boisko sportowe gdzie odbył się festyn strażacki a nasz sztandar otrzymał najwyższe odznaczenie pożarnicze Złoty Znak Związku OSP.Wyróżnieni też zostali niektórzy nasi druhowie.
Od roku 2011 zostaliśmy skierowani jako jednostka specjalistyczna do usuwania gniazd owadów błonkoskrzydłych na terenie naszej Gminy i Miasta.
Także teraz oprócz działań ratowniczo-gaśniczych(pożary,wypadki,wichury,podtopienia i inne)mamy dodatkowe zadanie.Lata 2012-do dziś to ciągły rozwój naszej jednostki,stopniowo jesteśmy doposażani w nowoczesny sprzęt ratowniczo-gaśniczy,uczestniczymy w ćwiczeniach,zawodach sportowo-pożarniczych,zabezpieczeniu festynów i dożynek w Przegędzy,bardzo aktywnie działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza,która również bierze udział w zawodach i turniejach Młodzież Zapobiega Pożarom zajmując czołowe miejsca w Gminie i Powiecie.W roku 2016 został wybrany nowy Zarząd OSP:Prezes-Erwin Kuśka, Naczelnik Ireneusz Kuśka, Z-ca Naczelnika Mirosław Pukowiec, Skarbnik Tomasz Fojcik, Sekretarz Józef Smolnik,Członkowie Zarządu Józef Musioł oraz Stanisław Fojcik.Straż nasza liczy 30 członków czynnych z czego 19 druhów uprawnionych jest do działań ratowniczo-gaśniczych.W roku 2016 mieliśmy 89 wyjazdów. W roku 2011 jednostka nasza została wyróżniona statuetką Karolinka za wybitne zasługi i rozsławianie
Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny a w roku 2016 to samo wyróżnienie otrzymał Prezes naszej OSP Druh Erwin Kuśka.
Od 2021 roku nowym prezesem jest Mirosław Pukowiec,zaś naczelnikiem Ireneusz Kuśka.

Ireneusz Kuśka
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ